Let a be the side of the square.
cos30 = b/8
b = 4√(3) cm.
sin30 = c/8
c = 4 cm.
a = b+12
a = (12+4√(3)) cm.
Area Square is;
a²
= (12+4√(3))²
= 358.27687752661 cm²
d² = 12²+4²-2*4*12cos30
d = 8.76707255797 cm.
(8.76707255797/sin30) = (12/sine)
e = 180-43.18678543201
e = 136.81321456799°
f = 360-e-180
f = 43.18678543201°
g² = 8²+8.76707255797²+2*8*8.76707255797cos43.18678543201
g = 6.21165708246 cm.
(6.21165708246/sin43.18678543201) = (8.76707255797/sinh)
h = 75°
i = 120-757.54700538379
i = 45°
(j/sin45) = (6.21165708246/sin120)
j = 5.07179676972 cm.
Where j is the side length of the smallest green equilateral triangle.
k = 180-120+45
k = 15°
(l/sin15) = (5.07179676972/sin45)
l = 1.85640646055 cm.
m = (12+4√(3))-8-5.07179676972-1.85640646055
m = 4 cm.
n² = 4²+5.07179676972²-2*4*5.07179676972cos120
n = 7.87466250402 cm.
(4/sino) = (7.87466250402/sin120/
o = 26.09780538934°
p = 90-26.09780538934
p = 63.90219461066°
q = 60-26.09780538934
q = 33.90219461066°
r = 90-33.90219461066
r = 56.09780538934°
s = 180-56.09780538934-63.90219461066
s = 60⁰
(7.87466250402/sin60) = (t/sin56.09780538934)
t = 7.54700538379 cm.
(8.76707255797/sin75) = (8/sinu)
u = 61.81321456797°
v = 150-15-61.81321456797
v = 73.18678543203°
Area blue is;
0.5*7.54700538379*8.76707255797sin73.18678543203 + 0.5*8*6.21165708246sin75 + 0.5*6.21165708246*5.07179676972sin15
= 31.66838492538 + 24 + 4.07695154586
= 59.74533647124 cm²
Area Blue ÷ Area Square to 2 decimal places is;
59.74533647124 ÷ 358.27687752661
= 0.16675744436
≈ 0.17
We appreciate you contacting us. Our support will get back in touch with you soon!
Have a great day!
Please note that your query will be processed only if we find it relevant. Rest all requests will be ignored. If you need help with the website, please login to your dashboard and connect to support