Let the side length of the regular hexagon be 2 units.
a = ⅙(180(6-2))
a = 120°
a is the single interior angle of the regular hexagon.
b² = 2²+1²-2*2*1cos120
b = √(7) units.
b = 2.6457513111 units.
(2.6457513111sin120) = (1/sinc)
c = 19.1066053509°
d = 120-c
d = 120-19.1066053509
d = 100.8933946491°
Therefore, e is;
e = 0.5*√(7)*2cos100.8933946491
e = √(7)cos100.8933946491
e = 2.5980762114 square units.
e is the area of green plus orange inscribed plane shape (inscribed scalene triangle).
Calculating green area.
f² = 2²+2²-2*2*2cos120
f = √(12)
f = 2√(3) units.
tang = 2√(3)
g = atan(2√(3))°
g = 73.897886248°
h = 180-120-c
h = 60-19.1066053509
h = 40.8933946491°
j = g-h
j = 73.897886248-40.8933946491°
j = 33.0044915989°
k = 40.8933946491+73.897886248
k = 114.7912808971°
l = 180-114.7912808971
l = 65.2087191029°
It implies;
(1/sin65.2087191029) = (m/sin73.897886248)
m = 1.0583005244 units.
n = 180-114.7912808971-33.0044915989
n = 32.204227504°
It implies;
(1.0583005244/sin32.204227504) = (o/sin114.7912808971)
o = 1.8027756377 units.
Therefore, green area is;
Let it be p.
p = 0.5*1.8027756377x1.0583005244sin33.0044915989
p = 0.5196152422 units.
Again, p is area green.
Therefore, area orange, q is;
q = e-p
q = 2.5980762114-0.5196152422
q = 2.0784609692 square units.
Again, q is area orange.
Therefore;
Area Orange : Area Green is;
= q : p
= 2.0784609692 : 0.5196152422 2.0784609692÷0.5196152422
= 4
It implies;
Area Orange : Area Green is 4 : 1
We appreciate you contacting us. Our support will get back in touch with you soon!
Have a great day!
Please note that your query will be processed only if we find it relevant. Rest all requests will be ignored. If you need help with the website, please login to your dashboard and connect to support