a = atan(6/12)
a = 26.56505117708°
a = Angle BAE.
b = 45-26.56505117708
b = 18.43494882292°
b = Angle CAE.
d = ½√(2*12²)
d = 6√(2) cm.
d = half AC = radius of the circle.
Let the centre of the circle be O.
e = 180-2(18.43494882292)
e = 143.13010235416°
e = Angle AOF.
f² = 2*(6√(2))²-2*(6√(2))²cos143.13010235416
f = 16.099689438 cm.
f = AF.
g = 90-18.43494882292
g = 71.56505117708°
g = Angle AFN.
h = 180-71.56505117708-26.56505117708
h = 81.86989764584°
h = Angle ANF.
(16.099689438/sin81.86989764584) = (i/sin26.56505117708)
i = 7.27309832078 cm.
i = FN = NF.
j = 180-71.56505117708
j = 108.43494882292°
j = Angle AFM.
k = 180-108.43494882292-18.43494882292
k = 53.13010235416°
k = Angle AMF.
(16.099689438/sin53.13010235416) = (l/sin18.43494882292)
l = 6.36396103068 cm.
l = FM = MF.
It implies;
Length MF ÷ Length NF is;
6.36396103068÷7.27309832078
= 0.875
= 875/1000
= 35/40
= 7/8
We appreciate you contacting us. Our support will get back in touch with you soon!
Have a great day!
Please note that your query will be processed only if we find it relevant. Rest all requests will be ignored. If you need help with the website, please login to your dashboard and connect to support