Let the red length be a.
Calculating a.
b² = 8²+8²
b = 8√(2) units.
c² = 2²+2²
c = 2√(2) units
d = 8√(2)-2√(2)-2-½(a)
d = ½(12√(2)-4-a) units.
e² = 2a²-2a²cos120
e² = 3a²
e = √(3)a units.
Equating d and e to get a.
½(12√(2)-4-a) = √(3)a
12√(2)-4-a = 2√(3)a
12√(2)-4 = 2√(3)a+a
(12√(2)-4) = (2√(3)+1)a
a = (12√(2)-4)/(2√(3)+1)
a = ((12√(2)-4)(2√(3)-1))/11
a = (24√(6)-12√(2)-8√(3)+4)/11 units.
a = 2.9055258743 units.
Calculating Area Purple.
f = 180-120-45
f = 15°
(2.9055258743)² = 2g²
g = 2.0545170486 units.
h = 8-2.0545170486
h = 5.9454829514 units.
tan15 = j/5.9454829514
j = 1.5930873554 units.
Area Purple is;
0.5*1.5930873554*5.9454829514
= 4.7358368559 square units.
Calculating Area Orange.
k = 360-60-75-90
k = 135°
l = ½(180-135)
l = 22.5°
tan22.5 = 2/m
m = 4.8284271247 units.
n = 8-2-4.8284271247
n = 1.1715728753 units.
o = 4.8284271247- 0.5(2.9055258743)
o = 3.3756641876 units.
p² = 3.3756641876²+1.1715728753²-2*1.1715728753*3.3756641876cos135
p = 4.2849358529 units.
(4.2849358529/sin135) = (1.1715728753/sinq)
q = 11.1474623907°
r = 60-11.1474623907
r = 48.8525376093°
(2.9055258743/sin105) = (s/sin15)
s = 0.7785333116 units.
t = 0.7785333116+2.9055258743
t = 3.6840591859 units.
Area Orange is;
0.5*3.3756641876*1.1715728753sin135+0.5*3.6840591859*4.2849358529sin48.8525376093
= 1.3982458886+5.9435595759
= 7.3418054645 square units.
It implies;
Area Orange ÷ Area Purple to 2 decimal places is;
7.3418054645÷4.7358368559
= 1.5502657055
≈ 1.55
Therefore;
Exactly Red Length is;
= (24√(6)-12√(2)-8√(3)+4)/11 units.
= 2.9055258743 units.
Area Orange ÷ Area Purple to 2 decimal places is;
= 1.5502657055
≈ 1.55
We appreciate you contacting us. Our support will get back in touch with you soon!
Have a great day!
Please note that your query will be processed only if we find it relevant. Rest all requests will be ignored. If you need help with the website, please login to your dashboard and connect to support