Let AC be 2 units.
It implies;
OA = AB = BC = DE = EF = 1 unit.
Blue length = 1 unit.
Calculating red length.
a² = 5-4cos72
a = 1.94008557092 units.
a is OD.
(1.94008557092/sin72) = (1/sinb)
b = 29.35462809223°
b is angle ADO.
c = 108+29.35462809223
c = 137.35462809223°
c is angle ODE.
Calculating OE.
(OE)² = 1.94008557092²+1-2*1.94008557092cos137.35462809223
OE = 2.76007862003 units.
OE is the radius of the inscribed arc.
(2.76007862003/sin137.35462809223) = (1/sind)
d = 14.20837250736°
d is angle DOE.
e = 180-72-29.35462809223
e = 78.64537190777°
e is angle AOD.
f = 78.64537190777-14.20837250736
f = 64.43699940041°
f is angle EOC, the angle of the inscribed arc.
sing = (2.76007862003/3)
g = 66.92991347173°
h = 108-66.92991347173
h = 41.07008652827°
j = 360-41.07008652827-108-108
j = 102.92991347173°
k = 180-102.92991347173-72
k = 5.07008652827°
l² = 8-8cos108
l = 3.2360679775 units.
l is CF.
Therefore, Red Length is;
Let it be m.
(m/sin5.07008652827) = (3.2360679775/sin102.92991347173)
m = 0.29342506056 units.
Therefore;
Length Red ÷ Length Blue to 2 decimal places is;
0.29342506056÷1
= 0.29342506056
≈ 0.29
We appreciate you contacting us. Our support will get back in touch with you soon!
Have a great day!
Please note that your query will be processed only if we find it relevant. Rest all requests will be ignored. If you need help with the website, please login to your dashboard and connect to support