Using 12 cm as AB.
Circle's radius, r = 6√(2) cm.
a = 45-atan(½)
a = 18.43494882292°
sin(atan(0.5)) = 6/b
b = 13.416407865 cm.
cos18.43494882292 = c/6√(2)
c = 8.049844719 cm.
d = 2*8.049844719
d = 16.099689438 cm.
e = 16.099689438-13.416407865
e = 2.683281573 cm.
f = 2*2.683281573
f = 5.366563146 cm.
g = 180-atan2
g = 116.56505117708°
h² = 5.366563146²+6²-12*5.366563146cos116.56505117708
h = 9.67470929796 cm.
h = CG.
(9.67470929796/sin116.56505117708) = (6/sinj)
j = 33.69006752598°
k = 180-33.69006752598-116.56505117708
k = 29.74488129694°
k = Angle MCG.
l = 29.74488129694+45
l = 74.74488129694°
m = 0.5(180-74.74488129694)
m = 30.51023740612°
(n/sin30.51023740612) = (6√(2)/sin74.74488129694)
n = CF.
n = 4.46525044521 cm.
o = 9.67470929796-4.46525044521
o = 5.20945885275 cm.
o = FG.
It implies;
Length EF is;
(EF)² = 5.20945885275²+2.683281573²-2*2.683281573*5.20945885275cos33.69006752598
EF = 3.32820117735 cm.
We appreciate you contacting us. Our support will get back in touch with you soon!
Have a great day!
Please note that your query will be processed only if we find it relevant. Rest all requests will be ignored. If you need help with the website, please login to your dashboard and connect to support