a² = 12²-6²
a = 6√(3) cm.
a = 10.39230484541 cm.
a = circle's radius = AD = AG.
b² = 2*10.39230484541²-2*10.39230484541²cos120
b = 18 cm.
b = DG.
c = 12-10.39230484541
c = 1.60769515459 cm.
c = CD.
d² = 12²+1.60769515459²-24*1.60769515459cos60
d = 11.28239078631 cm.
d = BD.
(11.28239078631/sin60) = (1.60769515459/sine)
e = 7.088663081°
e = Angle CBD.
f = 60-7.088663081
f = 52.911336919°
f = Angle DBG.
(12/sing) = (10.39230484541/sin52.911336919)
g = 112.91133691899°
g = Angle BEG.
Angle BAE = 180-112.91133691899-52.911336919
= 14.17732616201°
Angle EAG = 180-14.17732616201
= 165.82267383799°
h² = 2*10.39230484541²-2*10.39230484541²cos165.82267383799
h = 20.6257399298 cm.
h = EG.
(20.6257399298/sin52.911336919) = ((12+10.39230484541)/sini)
i = 120°
i = Angle BEG.
j = 60-52.911336919
j = 7.088663081°
j = Angle BGE.
Therefore;
Angle DGE = 30-7.088663081
= 22.911336919°
k = 180-52.911336919
k = 127.088663081°
k = Angle DFG.
l = 180-127.088663081-22.911336919
l = 30°
l = Angle FDG.
(m/sin30) = (18/sin127.088663081)
m = 11.28239078631 cm.
m = FG
Shaded Area, Triangle DFG is;
0.5*11.28239078631*18sin22.911336919
= 39.53074360869 cm²
We appreciate you contacting us. Our support will get back in touch with you soon!
Have a great day!
Please note that your query will be processed only if we find it relevant. Rest all requests will be ignored. If you need help with the website, please login to your dashboard and connect to support