Let a be the radius of the inscribed circle.
Calculating a.
tan30 = a/6
a = 2√(3) cm.
b = inscribed circle diameter.
b = 4√(3) cm.
12² = c²+6²
c = 144-36
c = √(108)
c = 6√(3) cm.
d = 6√(3)-4√(3)
d = 2√(3) cm.
Where d is AD.
e² = 12²+(2√(3))²-2*12*2√(3)cos30
e = 2√(21) cm.
Where e is BD.
(2√(21)/sin30) = (12/sinf)
f = 139.10660535087°
Where f is angle BDA.
g = 180-30-139.10660535087
g = 10.89339464913°
Where g is angle ABD.
h = 60-10.89339464913
h = 49.10660535087°
Where h is angle FBC.
i = 90-49.10660535087
i = 40.89339464913°
Where i is angle EDO.
cos40.89339464913 = j/(2√(3))
j = 2.61861468283 cm.
k = 2j
k = 5.23722936566 cm.
Where k is DE.
l = 2√(21)-5.23722936566
l = 3.92792202425 cm.
Where l is BE.
m² = 3.92792202425²+12²-24*3.92792202425cos49.10660535087
m = 9.88505365257 cm.
Where m is CE.
(9.88505365257/sin49.10660535087) = (3.92792202425/sinn)
n = 17.48017020278°
Where n is angle BCE.
o = 180-17.48017020278-49.10660535087
o = 113.41322444635°
Where o is angle BEC
p = 180-113.41322444635
p = 66.58677555365°
Where p is angle DEF.
q = 66.58677555365-40.89339464913
q = 25.69338090452°
Where q is angle OFE = angle CFG.
cos25.69338090452 = r/(2√(3))
r = 3.12159589029 cm.
s = 2r
s = 6.24319178057 cm.
Where s is EF.
t = 9.88505365257-6.24319178057
t = 3.641861872 cm.
Where t is CF.
u = 180-25.69338090452-17.48017020278
u = 136.8264488927°
Where u is angle CGF.
It implies;
Calculating Length FG.
Let it be v.
(v/sin17.48017020278) = (3.641861872/sin136.8264488927)
v = (3.641861872sin17.48017020278)÷sin136.8264488927
v = 1.59881613006 cm.
And;
v = FG
Therefore;
FG = 1.59881613006 cm.
We appreciate you contacting us. Our support will get back in touch with you soon!
Have a great day!
Please note that your query will be processed only if we find it relevant. Rest all requests will be ignored. If you need help with the website, please login to your dashboard and connect to support